Blue Steel
                    Amit a késdobálásról tudni érdemes...

ALAPOK


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Szabályok magyarul 2017


Szabályok

 

Az Európai Kés- és Fejszehajítási Szabályok kerülnek alkalmazásra (2010-es verzió, 7 nyelven elérhető).

 

A dobónak valamennyi versenyszámhoz három dobóeszközzel (késsel/fejszével) kell megjelennie. Kivételt csak a verseny közben megsérült dobóeszközök jelenthetnek.

 

A holtversenyek feloldásakor a következő kiegészítő szabályt kell alkalmazni: hányszor dobott a versenyző 5-pontosat (annak egyenlősége esetén a 4-3-2, stb. pontos dobásokat kell összeszámolni).

 

A következő standard versenyszámok kerülnek megrendezésre:

 A versenyszámok sorrendjét (beleértve a kiegészítő versenyszámokat is) lásd az ütemtervben.

 

Összesített rangsorolások

 

A precíziós versenyszámok esetén négy összesített virtuális rangsorolásra kerül sor: külön nők és férfiak, illetve kés és fejsze tekintetében. Az összesített kés a kés 3 m, 5 m és 7 m versenyszámokat kombinálja, míg az összesített fejsze a fejsze 4 m, 5 m és 7 m versenyszámokat.

 

Az egyes versenyszámokban elért pontszámok előbb normalizálásra, majd összeadásra kerülnek. A normalizálás jelen esetben azt jelenti, hogy minden egyes versenyszámban a legjobb eredményt elért versenyző kap 100 normalizált pontszámot. Ez biztosítja azt, hogy egy nehezebb versenyszám (például a 7 m-es kés) eredménye az összesített rangsorolásban is nagyobb súllyal esik latba.

 

Az összesített precíziós rangsorolások képezik az alapját a Precíziós Európa Bajnok, illetve a az ország rangsor felállításának. Több eseményt kombináló egyéb rangsorolás a versenyen nem lesz.

 



Ország rangsor

Elismerésre kerül a legjobb dobókkal résztvevő három ország.

 

Az ország rangsor alapja az egyes országok 5 legjobb dobója által elért összesített normalizált precíziós pontszám (férfi és nő vegyesen). A pontszám így a hat precíziós kés és fejsze versenyszám eredményén alapszik. Azok az országok nem kerülnek ragsorolásra amelyekben legalább 5 versenyző nem teljesítette a hat teljes precíziós versenyszámot.

 


Kiegészítő versenyszámok

 

Párbaj Kupa

 

Szokás szerint megrendezésre kerül a Párbaj Kupa is. A versenyzők párokban dobnak, és aki a jelzés után elsőnek találja el a célt, az továbbjut a következő fordulóba. Egy elektronikus jelzőrendszer dönti el, hogy melyik dobó a gyorsabb!

 

A Párbaj Kupa standard szabályai kerülnek alkalmazásra.

 

A mért idejű selejtező forduló nem kerül alkalmazásra, de minden egyes párbaj és versenyző esetén (legalábbis a legeslegelső párbajnál) feljegyzésre kerül a legjobb idő, és azt megjelenítik az eredménypiramison is. Mindennek oka az, hogy tapasztalatot szerezhessünk a jövőbeli időalapú párbajok megrendezéséhez.

 

Az idei Párbaj Kupa zökkenőmentes megrendezését az alábbi szabályok garantálják:

- Szombaton 12:00 órától kezdve nincs részvétel más versenyszámokban a B-bélyegző nélkül: „Következő párbaj forduló letudva”.

 

No-Spin

A versenyző a nyelénél fogva hajítja el a kést úgy, hogy az ne forogjon röptében. A verseny walk-back rendszerű (a szabályok tavaly óta változtak!).


A cél

 

1.1 Olyan precíziós versenyszám, ami egy különleges dobótechnika, a „no-spin” használatával vizsgálja a dobótudást.

 

A kést a dobáshoz a nyelénél fogva kell tartani, és az annak elengedését követően a célba csapódásáig legfeljebb 180 fokot fordulhat (dobásirányban).

 

1.2 Nincs külön férfi és női kategória.

 

A kések

 

2.1 A dobó a precíziós versenyszámoknál meghatározott késeket használhatja.

Külön korlátozva van azonban azokhoz képest a kés teljes hossza: ennek 23 cm és 35 cm között kell lennie.

Minimális súly: 230 g.

 

2.2 A versenyszám a különleges dobótechnikákat teszteli, ezért a következő korlátozások vannak:

 

- Tilos minden, a repülést stabilizáló eszköz, például tollak, szárnyak, szalagok használata.

- A dobást csak kézzel szabad végrehajtani. Tilos minden dobást segítő eszköz, például atlatl lándzsahajító, csúzli, forgatózsinór használata. Nem használhatók a spanyol Gyro dobókések sem.

 

Lefolyás ás pontszámítás

 

3.1 A dobó 3 próbadobást végezhet. Ha készen áll a pontozott dobásokra, a dobó jelez a bírónak.

 

3.2 A célok és a pontozás megegyezik a precíziós versenyszámoknál leírtakkal.

 

3.3 A standard szabályokkal ellentétben a dobó első lábának eleje nem lehet a minimális távolságjelzésnél 20 cm-nél hátrább. Ha a versenyző dobás közben mozogni szeretne, mindaddig szabadon megteheti ezt, amíg át nem lépi a minimális dobótávolságot, és az utolsó lépése megfelel az előző mondatban leírt kiegészítő szabálynak. (Vagyis az elülső lába a minimális táv és az annál 20 cm-rel távolabb lévő jel között van.)

 

3.4 A dobásokra walk-back rendszerben, 5 adott távolságból kerül sor. Minden dobó 4 sorozatot dob, ezek mindegyike távonként 3 dobásból áll. A pontozott dobások teljes száma tehát így 60, és összesen 300 pontos maximum érhető el. A kötelező távolságok: 3, 4, 5, 6 és 7 m.

(A dobókések a célról visszapattanhatnak a dobóra. A minimális távolság a sérülések elkerülésének érdekében került beállításra 3 m-re.)


Speed

A cél a lehető legtöbb kést beleállítani a célba 20 másodperc alatt. Minimális távolság 3 m. Minimális késsúly 200 g.

 

A cél

 

1.1 A cél a lehető legtöbb kést 20 másodperc alatt beledobni egy 50 cm átmérőjű célba.

 

1.2 Nincs külön férfi és női kategória.

 

A kések

 

2.1 A rendező biztosít három készletnyi kést, készletenként 30 darab késsel. Két készletet gyakorlás céljából rendelkezésre bocsátanak, egyet pedig fenntartanak a verseny céljaira.

 

2.2 Ha a dobó inkább a saját késeit szeretné használni, ezt megteheti, feltéve, hogy azok megfelelnek az alábbi követelményeknek:

 

Teljes hossz: 23 és 35 cm között.

Pengeszélesség: 30 és 60 mm között.

Súly: minimum 200 gramm.

 

Menetrend

 

3.1 A dobás minimális távolsága 3 m.

 

3.2 A dobó egy asztalra helyezi a késeket. A dobó tetszése szerint elmozdíthatja az asztalt.

 

3.3 A dobó a távolság beállításához három próbadobást végezhet.

 

3.4 A 20 másodperc előtt és közben a dobó tetszése szerinti számú kést tarthat a nem dobó kezében.

 

3.5 A késeket egyesével kell eldobni.

 

3.6 A döntőbíró ad jelt a dobás megkezdésére [Ready? Go!], illetve befejezésére [Stop!]. A bíró maga méri az időt. A startjel előtt kezdő, illetve a vége jel után szándékosan még dobót kizárják a versenyből.

 

Pontszámítás

 

4.1 Valamennyi, a céltáblában álló kés 1 pontot ér.

 

4.2 A legjobb 5 dobó bekerül a döntőbe.

 

4.3 A döntőben ugyanígy kell számolni a pontokat. A döntősöket minden más résztvevő elé kell rangsorolni, mégpedig összes pontszámukkal együtt (selejtező plusz döntő).

 

4.4 Ha a döntőre való bejutás vagy a döntők során döntetlenre kerül sor, akkor további dobások következnek. Ez 10 másodpercig tart, és szükség szerinti alkalommal megismételhető, amíg az egyik fél egyértelmű elsőbbségi pozícióba nem kerül a másikkal szemben. A döntőbe be nem jutott versenyzők közt létrejövő döntetlenek nem kerülnek feloldásra.

 

Szilu-Axe

A cél beleállítani a fejszéket a két nagy kör (a sziluett) körül elhelyezett célkörökbe. A sziluettek eltalálása 10 pont levonást jelent! Minimális távolság 4 m.

A cél

 

1.1    A cél 15 fejszét pontosan két piros kör (a sziluett) körül elrendezett célterületekbe dobni (lásd alábbi rajzot). A sziluettek körül 15 darab, egyenként 10 cm átmérőjű cél van elhelyezve (egymástól és a sziluettől legalább 12 cm-nyire).

 

1.2    Nincs külön férfi és női kategória.

 

A fejszék

 

2.1 A dobó a precíziós versenyszámokban engedélyezett fejszéket használhatja.

 

Menetrend

 

3.1 A dobó legalább 4 m távolságra áll a sziluett cél előtt.

 

3.2 A dobó három próbadobást végezhet, a tetszése szerinti célokra. Majd közli a döntőbíróval, hogy kész megkezdeni a versenyszámot.

 

3.3 Az első célpont kötelezően a mellékelt rajz 1. számmal jelölt célja. Majd az ábrán jelzett sorrendben sorban következnek a következő célok. Ha a fejszék nem az ábrán jelzett helyzetű következő célpontba találnak, akkor azok a dobások 0 pontot érnek.

 

3.4 A dobó általában 5 sorozatot dob, sorozatonként 3-3 fejszével. Ha a dobó háromnál több egyforma fejszével is rendelkezik, akkor kérheti ennek a dobásmódnak a módosítását. A bírónak nem kell megindokolnia, hogy miért fogadja el vagy utasítja el a kérést. Ha egy célban álló fejsze eltakarja a következő kötelező célt, akkor az a fejsze pontozás után eltávolítható, hogy ne akadályozza a következő dobást.

 

A pontszámítás és a döntők

 

4.1 Pontszámítás

 

5 pont jár minden egyes, a megfelelő célpontba találó dobásért.

0 pont jár, ha a fejsze nem talál célba, ha rossz célba talál, vagy ha egyáltalán nem áll bele sehová.

Mínusz 10 pont levonás jár, ha a fejsze érinti a sziluett szélét vagy annak belsejébe talál.

 

Kérjük, hogy mind a gyakorlás, mind pedig a verseny közben a lehetőségekhez mérten igyekezzünk maximálisan elkerülni a fejsze sziluettbe találását, mert ez a sport veszélyességének hamis illúzióját keltheti a nézőkben!

 

4.2 A legjobb 5 dobó jut tovább a döntőbe. A döntőben ugyanígy kell számolni a pontokat.

 

4.3 A döntősöket minden más résztvevő elé kell rangsorolni, mégpedig összes pontszámukkal együtt (selejtező plusz döntő).

 

4.4 Ha a döntőkbe való bejutás során, vagy magukban a döntőkben döntetlenre kerül sor, akkor további dobások következnek. A holtverseny feloldása két sorozatnyi, sorozatonként 3-3 fejszéből álló dobást tartalmaz, a korábbi szabályok szerint (vagyis az első hat célra kell dobni). Ez a döntetlent feloldani célzó plusz dobássorozat szükség szerinti alkalommal megismételhető, amíg az egyik fél egyértelmű elsőbbségi pozícióba nem kerül a másikkal szemben. A döntőbe be nem jutott versenyzők közt létrejövő döntetlenek nem kerülnek feloldásra, ahogy a döntősök között a 4. vagy ennél hátrábbi helyezésért folyó küzdelmek esetében sem.

 

 

Szilu-axe céltábla

 

„Hab” mozgó cél

Ez egy összetett kés-fejsze versenyszám. A cél beleállítani a késeket és a fejszéket a mérleghinta két mozgó karján elhelyezett 3-3 céltábla célköreibe. A dobó bal oldala felőli karon lévő célok a kés, míg a jobb oldala felőli karon lévő célok a fejsze célpontjai. A minimális dobótávolság kés és fejsze esetében is egyaránt 7 m.

 

A cél

 

1.1    A cél 3 fejszét és 3 kést adott idő alatt a lehető legpontosabban beledobni a mozgó célterületekbe (lásd alábbi rajzot). A mérleghinta két karján 3-3 céltábla van elhelyezve szimmetrikusan. Az egyes céltáblák középpontja egy-egy karon a forgástengelytől számított 30, 60, illetve 90 cm-re van. A céltáblákra egyenként 3 célterület van felfestve, egy 30, egy 20 és egy 10 cm átmérőjű cél.

 

1.2    Nincs külön férfi és női kategória.

 

A dobóeszközök

 

2.1 A dobó a precíziós versenyszámokban engedélyezett késeket és fejszéket használhatja.

 

Menetrend


3.1 A dobó legalább 7 m távolságra áll a Hab cél bal karja előtt. Próbadobás nincs.

 

3.2 Miután a dobó közli a döntőbíróval, hogy kész megkezdeni a versenyszámot, a bíró elindítja a cél mozgását, valamint az órát.

 

3.3 Az első célpont kötelezően a mellékelt rajz 1. számmal jelölt célja (a baloldali kar forgástengelyhez legközelebb lévő célja). Majd az ábrán jelzett sorrendben sorban következnek a következő (a forgástengelytől egyre távolabb lévő) célok. Ha a kések nem az ábrán jelzett helyzetű következő célpontba találnak, akkor azok a dobások 0 pontot érnek.

 

3.4 Ezt követően a dobó megáll legalább 7 m távolságra a Hab cél jobb karja előtt. Próbadobás itt sincs. A már mozgó cél nem kerül megállításra és újraindításra. A dobó megismétli a 3.3 pontban leírtakat, csak ezúttal a jobb karon, fejszével hajtja végre a dobásokat a forgástengelytől kifelé haladva. A hat dobás végrehajtására mindösszesen 1 perc áll a rendelkezésére. Az idő letelte után nincs több lehetőség a dobásra, az addig le nem adott dobások tehát elvesztek. A pontozásra az összes dobás leadása után, de legfeljebb 1 perc elteltével kerül sor.

 

A pontszámítás és a döntők

 

4.1 Pontszámítás

 

Alapvetően 1 pont jár minden egyes, a megfelelő célpont legkülső, 30 cm átmérőjű célkörének eltalálásáért, 2 pont jár minden egyes, a megfelelő célpont középső, 20 cm átmérőjű célkörének eltalálásáért, és 3 pont jár minden egyes, a megfelelő célpont legbelső, 10 cm átmérőjű célkörének eltalálásáért.

Ezen felül 1 x-es szorzó jár minden egyes, a forgástengelyhez legközelebb lévő célponton szerzett találatért, 2 x-es szorzó jár minden egyes, a forgástengelyhez képest középen lévő célponton szerzett találatért, és 3 x-os szorzó jár minden egyes, a forgástengelytől legtávolabb lévő célponton szerzett találatért.

0 pont jár, ha a dobóeszköz nem talál célba, ha rossz célba talál, ha egyáltalán nem áll bele sehová, ha menet közben kiesik a célból, illetve, ha az 1 perc letelte után talál célba.

 

Az ideális esetben megszerezhető legnagyobb pontszám tehát 36 pont.

 

4.2 A legjobb 5 dobó jut tovább a döntőbe. A döntőben ugyanígy kell számolni a pontokat.

 

4.3 A döntősöket minden más résztvevő elé kell rangsorolni, mégpedig összes pontszámukkal együtt (selejtező plusz döntő).

 

4.4 Ha a döntőkbe való bejutás során, vagy magukban a döntőkben döntetlenre kerül sor, akkor további dobások következnek. A holtverseny feloldása az egész dobássorozat megismétlésével történik, a korábbi szabályok szerint. Ez a döntetlent feloldani célzó plusz dobássorozat szükség szerinti alkalommal megismételhető, amíg az egyik fél egyértelmű elsőbbségi pozícióba nem kerül a másikkal szemben. A döntőbe be nem jutott versenyzők közt létrejövő döntetlenek nem kerülnek feloldásra, ahogy a döntősök között a 4. vagy ennél hátrábbi helyezésért folyó küzdelmek esetében sem.

 



Támogatóink:

- Alsómocsoládi Önkormányzat
- Kardker webáruház